Nieestetyczny wygląd, utrudnione koszenie trawnika, zagrożenie dla najmłodszych i niepotrzebny element zabierający miejsce w ogrodzie, które mogłoby zostać wykorzystane do innego celu. Jak można poradzić sobie z karpami i uniknąć tych nieprzyjemności? Zapraszamy do artykułu!

Karpa – co to jest?

Karpa to inaczej pieniek pozostający po wycięciu drzewa, który przez wiele lat ulega rozkładowi, szpecąc teren, który z założenia ma być ozdobą. Jeżeli wytniemy żywe drzewo, to z pozostawionej po wycięciu karpy wyrastać będą trudne do zwalczania odrosty. Niektóre gatunki drzew mogą wydawać w pierwszym roku całe pęki odrostów, nawet dwu- lub trzymetrowej wysokości. Karpa po martwym drzewie pokryje się mało estetycznymi owocnikami grzybów lub pleśni. Oprócz walorów estetycznych, pozostawiony wystający pieniek ma inne wady – często utrudnia koszenie trawnika. Należy także pamiętać o bezwzględnym pozbywaniu się karp z terenów ogródków przedszkolnych i placów zabaw, ponieważ powierzchnia ściętego pnia staje się śliska, a wystająca nierówność jest zagrożeniem dla bawiących się dzieci.

 

Pozostawianie karp po wycięciu drzewa

Powodem pozostawiania karp były zwykle wysokie koszty ich usunięcia. Tradycyjną metodą było wykopanie pozostałości po wycince. W przypadku większych drzew potrzebna była koparka, więc koszty rosły lawinowo. Po wykopaniu, ważącą wraz z korzeniami i ziemią często setki kilogramów karpę, załadować trzeba na ciężarówkę i wywieźć, a w miejscu powstałego dołu wsypać ziemię. Bliskość chodników mogących ulec uszkodzeniu, przyłączy podziemnych lub brak dojazdu uniemożliwiała pracę lub podrażała koszty.

frezarka_karpa1

 

Jak z karpami radzi sobie Driada?

Obecnie, od wielu lat skutecznie pozbywamy się karp, używając dedykowanych do tego celu specjalistycznych narzędzi. Jednym z najpopularniejszych jest frezarka do pni. Urządzenie rozdrabnia pozostałości po drzewie standardowo do głębokości 25 cm. Jego kompaktowe rozmiary umożliwiają wjazd przez furtki o szerokości 70 cm. Frezowanie wykonywane jest punktowo, bez konieczności dużych prac ziemnych. Pozostała po rozdrobnieniu mieszanina drobnych trocin i ziemi umożliwia posianie trawnika. W porównaniu z tradycyjnym, ręcznym lub mechanicznym wykopaniem, frezowanie jest mniej pracochłonne, a co się z tym wiąże – znacznie tańsze.

frezarka

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z usług usuwania karp drzew.